شهرداری بومهن
مخاطرات طبیعی

 
زمین لرزه تهدیدی است که در کمین این منطقه بوده و هست.در افسانه های ایرانی به شکل نمادین و غیرمستقیم این منطقه و نواحی متاثر از آن تصویر شده است. بسیاری از پژوهشگران کسانی چون ضحاک را اسطوره زمین‌لرزه دانسته و به بند کشیده شدنش در کوه دماوند را به نام‌هایی مانند بومهن نسبت می دهند.
 
 

زمین لرزه های بزرگ رخ داده درکناره‌های بومهن برپایه نوع و دقت راهنماهای موجود در دو گروه زمین لرزه های تاریخی و سده بیست و یکم قابل بررسی اند. زمین لرزه های تاریخی شامل رویدادهای لرزه ای می باشند که از هزاران سال قبل تا آغاز قرن بیستم به وقوع پیوستند.

 
مهمترین آنها که این منطقه را هم متاثر کرده : عبارتند از زمین لرزه های سال 1665 میلادی در گستره دماوند به بزرگی 6/5 ریشتر؛ 1815 میلادی دماوند؛1830 میلادی دماوند_ شمیرانات به بزرگی 1/7 ریشتر که حدود 70 روستا در خاور جاجرود ویران شده و ساختمان های دولتی در آمل ساری و دامغان آسیب دیدند.
 

همچنین مهمترین زمین لرزه سده بیست و یکم در سنگچال رخ داده است.در 11 تیرماه 1366 زمین‌لرزه ویرانگر سنگچال با بزرگی 8/6 ریشتر در فاصله 119 کیلومتری شمال خاور تهران رخ داده و سبب ویرانی پهنه سنگچال شده است. البته زمین لرزه های کوچکتر یک سده اخیر پیرامون بومهن مانند 3/4 ریشتری در شمال و 5/4 ریشتری در جنوب غرب بومهن را هم نباید از یاد برد. منشا این تهدیدهای بزرگ برای بومهن، نزدیکی به گسل فعال مشاء است.

 
این گسل دراز و لرزه زا در امتداد خود، گستره بلند البرز را برای چین های کناری البرز رانده است. از نظر فاصله با گسل ها نیز وضع نگران کننده وجود دارد، زیرا به علت فراگیر و پخش بودن گسل در استان تهران، بخش درخور توجهی اراضی بومهن در فاصله بین یک تا هشت کیلومتری گسلها قرار دارد. بنابراین، بومهن در نقطه‌ای واقع است که خطر فراوان زمین لرزه آن را تهدید می‌کند.
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1402/11/08
تعداد بازدید:
2064
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری بومهن می باشد.
Powered by DorsaPortal